|
t³oczenie p³yt CD, DVD
.:. Historia p³yty
Technologia p³yty CD zosta³a opracowana i wdro¿ona przez firmê Philips. Cyfrowy zapis, podwójna warstwa zabezpieczaj±ca, brak kontaktu lasera z powierzchni± p³yty, pozwalaj± uzyskaæ no¶nik o wysokiej jako¶ci i trwa³o¶ci. P³yta CD w mia³a byæ nastêpc± kaset magnetofonowych oraz p³yt winylowych i s³u¿yæ do zapisu muzyki, z biegiem czasu coraz czê¶ciej by³a wykorzystywana do zapisu danych. Do dzi¶ - mimo, ¿e na rynku s± ju¿ powszechne p³yty DVD, a tak¿e powoli wchodz±ce p³yty Blu-ray oraz HD DVD - p³yta CD jest podstawowym no¶nikiem.
Oferujemy Pañstwu pe³en zakres us³ug przy produkcji p³yt CD, DVD we wszystkich wspó³czesnych formatach. Najpopularniejsze z nich to:
- CD-ROM, DVD-ROM - prezentacje, programy, pliki komputerowe (CD do 700 MB, DVD do 4,7 GB),
- CD-Audio, DVD-Audio - d¼wiêk w wysokiej jako¶ci (20 Hz - 20 kHz) (CD do 80 min.),
- CD-Video (V-CD) - film w formacie MPEG-1 (do 80 min),
- CD-Extra - po³±czenie dwóch formatów CD-ROM i CD-Audio,
P³yta mo¿e mieæ ró¿ne kszta³ty:
- p³yta standardowa - ¶rednica 12 cm (CD - zapis do 79:55 min lub 700 MB, DVD zapis do 4,7 GB) - najczê¶ciej spotykany no¶nika
- mini CD - ¶rednica 8 cm (zapis do 21:00 min. lub 200 MB) - najczê¶ciej wykorzystywana jako gad¿et reklamowy,
- CD wizytówka - wielko¶æ zbli¿ona do wizytówki lub karty kredytowej, zapis 20 MB lub 50 MB,
- p³yty kszta³towe - np. w formie logo (zapis uzale¿niony jest od za³o¿onego kszta³tu).
.:. TECHNOLOGIA PRODUKCJI P£YT CD
Premastering
To pierwszy etap produkcji p³yty. W przypadku plików komputerowych jest to po prostu zgranie ca³o¶ci materia³u na jedn± p³ytê - ka¿dy jest w stanie to wykonaæ samodzielnie.
W przypadku przygotowania do t³oczenia materia³u muzycznego premastering najczê¶ciej polega na wyrównaniu poziomów nagrañ, odszumianiu, tworzeniu "klimatu" nagrania. Prostu premastering mo¿na wykonaæ samodzielnie korzystaj±c z wbudowanych funkcji programów nagrywaj±cych. Najczê¶ciej premastering wykonywany jest w profesjonalnych studiach nagrañ.
Efektem premastaringu jest "p³yta wzorcowa" dostarczana nastêpnie do t³oczenia.
Zapis p³yty wzorcowej w nagrywarce, powinien byæ wykonany z mo¿liwie nisk± prêdko¶ci±, co pozwoli unikn±æ b³êdów przy nagrywaniu przy du¿ych szybko¶ciach. Tak¿e wykorzystana p³yta oraz sama nagrywarka maj± znaczenie dla jako¶ci nagrania p³yty wzorcowej.
Zalecane jest przetestowanie p³yty wzorcowej na ró¿nych urz±dzeniach.
.:. Zobacz jak przygotowaæ materia³ do t³oczenia
|
Matryca
Jeden z kluczowych etapów produkcji. Od poprawnie wykonanej matrycy (zwanej tak¿e glass-masterem) zale¿y ca³a produkcja. Pomieszczenia, gdzie przygotowywane s± matryce spe³niaj± normy najwy¿szej klasy laboratoriów i mog± byæ porównywane z miejscami, w których wytwarzane s± procesory oraz farmaceutyki.
Ca³y proces jest nadzorowany komputerowo, ka¿dy etap koñczy siê przeprowadzon± kontrol± jako¶ci.
Matryca wykonywana jest na specjalnym szklanym kr±¿ku o wysokiej odporno¶ci na zmianê wymiarów, na który nak³adana jest emulsja ¶wiat³oczu³a, a nastêpnie w specjalistycznym urz±dzeniu w sposób laserowy nanoszony jest obraz spirali z danymi. W przypadki p³yty CD - spirala ma grubo¶æ ok. 1 mikrometra (czyli 12 razy mniej ni¿ ludzki w³os!). Nastêpne etapy to wywo³anie oraz trawienie. Na matrycy pojawia siê obraz z danymi.
Ka¿da matryca jest sprawdzana przez laser-tester. Jego zadaniem jest wychwycenie wszelkich niezgodno¶ci z ogólnymi normami zapisu. Je¿eli ca³y proces przebieg³ bez zak³óceñ i matryca jest w 100% zgodna z materia³em na p³ycie wzorcowej, metod± galwaniczn± matryca pokrywana jest warstw± aluminium.
|

 |
T³oczenie
Ca³y proces t³oczenia p³yt jest sterowany i kontrolowany komputerowo. P³yty t³oczone s± na wysokowydajnych, bardzo dok³adnych wtryskarkach. G³ównym materia³em u¿ywanym do produkcji jest granulat poliwêglanu. Pod bardzo wysokim ci¶nieniem formowany jest on w kr±¿ek, na którym z jednej strony jest odciskana matryca, zawieraj±ca obraz spirali z danymi.
Po wyt³oczeniu, p³yta jest metod± pró¿niow± metalizowana a nastêpnie pokrywana warstw± lakieru ochronnego, którego zadaniem jest zabezpieczenie aluminium przed utlenieniem.
|
 |
Na koniec etapy produkcji p³yty przeprowadzany jest test jako¶ciowy - losowe odbicie ¶wiat³a lasera w kilku milionach punktów na p³ycie. Je¿eli wynik testu jest pozytywny, p³yta jest wysokiej jako¶ci produktem. pe³ny cykl produkcji jednej p³yty trwa ok. 3 sekund.
|
Nadruk na p³ycie
Nadruki na p³ytach, wykonywane s± offsetem (najwy¿sza obecnie dostêpna jako¶æ dla nadruków pe³nokolorowych) lub w technice wysokorozdzielczego wielokolorowego sitodruku na wysokowydajnych automatach sitodrukowych (sitodruk najczê¶ciej stosowany jest przy nadrukach w kolorach Pantone). Nadruk wykonywany jest przy u¿yciu najlepszych gatunkowo farb, utwardzanych promieniami UV.
|
Opakowania
Wyprodukowana p³yta mo¿e zostaæ dostarczona bez opakowania (zafoliowane w rulony) lub polecamy nasz± ofertê opakowañ, mo¿liwo¶æ wykonania projektów graficznych, druku poligrafii, konfekcjonowania.
Sprawd¼ ofertê opakowañ. >>
P³yty dostarczane naszym Klientom, wyprodukowane s± zgodnie z surowymi normami jako¶ciowymi.
.:. zobacz tak¿e:
t³oczenie p³yt CD DVD - cennik
t³oczenie p³yt CD DVD - jak przygotowaæ materia³
kopiowanie p³yt CD, DVD (op³acalne dla niskich nak³adów))
|
|

|
|